Ogrzewanie podłogowe a alergia. Czyli niekorzystny wpływ ogrzewania podłogowego, na organizm człowieka. Czy na prawdę wywołuje one silne alergie?

Alergia to bardzo dokuczliwa dolegliwość, która może nasilić się poprzez zmożony wysiłek, przebywanie w pomieszczeniu, w którym znajdują się alergeny lub w okresie grzewczym, gdzie przez ruch ciepłego powietrza, znajdujące się w kurzu bakterie i drobnoustroje, zostają wprowadzone w ruch.
Podczas planowania ogrzewania, warto przeanalizować ryzyko, jakie niesie za sobą dana forma ogrzewania.
Dziś porównamy ogrzewanie podłogowe z klasycznymi i powszechnie dostępnymi grzejnikami.

Ogrzewanie podłogowe a alergia.

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się regularnym rozprowadzaniem ciepła, które nawet po wyłączeniu pieca, zapewnia pożądaną temperaturę otoczenia, Mimo, iż podłoga stale jest użytkowana i mogą gromadzić się na niej różne nieczystości, ogrzewanie podłogowe jest bezpieczną formą ogrzewania dla alergików. Dlaczego?
Otóż ciepło przenika przez powierzchnie, nie wprowadzając powietrza w ruch, dzięki czemu alergeny nie są wstanie unosić się do góry. Drugim powodem, dla którego warto wybrać ogrzewanie podłogowe, jest utrzymywanie takiej samej temperatury we wszystkich pomieszczeniach, nie powodując przy tym przegrzania organizmu lub wysuszenia powietrza, utrudniającego oddychanie.
Ogrzewanie podłogowe jest więc bezpieczne oraz odpowiednie dla alergików.

Grzejniki a alergia.

W przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, ciepło wytwarzane jest tylko w jednym miejscu, w skutek czego, w pobliżu grzejnika występuje o wiele większa temperatura niż właściwa temperatura człowieka. Może więc wystąpić podrażnienie skóry, nadmierna potliwość oraz przegrzanie organizmu, które doprowadzi do nasilenia się alergii. Ponadto, zgromadzone na powierzchni grzejnika alergeny, zostają wprowadzone w ruch wraz z ciepłym powietrzem, utrudniając właściwe funkcjonowanie organizmu.
Nawet przy ciągłym sprzątaniu oraz wietrzeniu pomieszczenia, większe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych jest w przypadku grzejników. Warto mieć to na uwadze, wybierając główne źródło ogrzewania pomieszczeń.